
Bulion to podstawa ramenu. Słynny wieprzowy Tonkotsu gotowany jest do 48 godzin. Nabiera on mlecznego koloru oraz gęstości od nagromadzonego kolagenu i tłuszczu. Klarowne wywary uzyskujemy na bazie drobiu i wieprzowiny lub samych warzyw. Smak bulionu zostaje wzmocniony między innymi dzięki suszonym składnikom: grzybom, algom i tuńczykowi. Tajemnicą idealnego bulionu jest czas i dobrej jakości składniki.

Klasyczny makaron ramen pochodzi z Chin. Jest to makaron alkaiczny zrobiony wyłącznie z mąki pszennej (wysoko glutenowej), wody i kansui. Kansui w zetknięciu z mąką pszenną zmienia skład chemiczny glutenu i sprawia, że makaron jest twardy i sprężysty. Dzięki temu makaron w wysokiej temperaturze bulionu zachowuje swoja strukturę.

Tare – czyli esencja smaku. Najbardziej klasyczne to sól morska, sos sojowy, miso. Wiele osób tworzy własne tare, komponując swoje autorskie połączenia smakowe. Tłuszcz to również tare, bardzo często występujące w klasycznych kompozycjach. Tare mieszamy z bulionem zawsze w misce, na moment przed dodaniem makaronu.
